92574

TOHUM BULUŞMALARI ŞANLIURFA ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte 25 Nisan 2018 tarihinde GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlenen "3.Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa" etkinliğine katıldı.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik ve Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Akın ile birlikte çok sayıda davetlinin katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Emine Erdoğan, son yıllarda tohum üretimi ve ihracatında önemli gelişmeler kaydedildiğini belirterek, "2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 15 yılda 7 kat artarak 1 milyon 50 bin tona ulaştı. İhracatımız 8 kat artarken, ithalatımız 2017'de son 5 yılın en düşük oranına geriledi. Şu anda 79 ülkeye tohum ihracatı yapan bir ülkeyiz" dedi.

Erdoğan, programda yaptığı konuşmada Türkiye'nin tohum üretiminde geldiği noktaya dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Bir ülkenin tohum ihtiyacını dışarıya bağımlı olmaksızın kendi kendine karşılayabilmesi, geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. Öte yandan temiz tohum, sağlıklı hayat zincirinin ilk halkasıdır. Tohum iyi, sağlıklı ve temiz olursa, beslenme de sağlıklı olur. Çok şükür ki son yıllarda tohum üretiminde, veriminde, kalite ve ihracatında önemli gelişmeler kaydedildi. 2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 15 yılda 7 kat artarak 1 milyon 50 bin tona ulaştı. İhracatımız 8 kat artarken, ithalatımız 2017'de son 5 yılın en düşük oranına geriledi. Şu anda 79 ülkeye tohum ihracatı yapan bir ülkeyiz. İnşallah 2023 hedefimiz, 2 milyon ton üretim ve 500 milyon dolarlık ihracattır. Tohumculuk sektöründe iyi örgütlenirsek, uluslararası tohumculukta da söz sahibi oluruz. Her alanda kendi milli yol haritasını çizen Türkiye, inşallah bu alanda da hedeflerine ulaşacaktır."

?Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da, son on yılda sertifikalı tohum, fidan ve fide kullananlara ve üreticilere toplam 1,7 milyar lira destekleme ödemesi yaptıklarını belirterek "Bu desteklerimizle tohumculuk üretiminin verim, kalite ve ihracatında ciddi artışlar gerçekleştirdik. 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 7 kat artış göstererek 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona çıktı. Bugün artık Türkiye, tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir." dedi.

Türkiye'nin, zengin biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerin başında geldiğini belirten Fakıbaba, ülkenin doğal bitki örtüsünde yer alan 12 bin bitki çeşidiyle önemli bir kapasitesi olduğunu, bu çeşitlerin 4 binini de endemik türlerin oluşturduğunu söyledi.

Fakıbaba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın teşvik ve destekleriyle yerel tohumların korunmasını proje haline getirdiklerine işaret ederek, tohumların öncelikli olarak korunmasını ve çoğaltılmasını amaçladıklarını söyledi.

Tohum buluşmalarına yönelik etkinlikleri farklı bölgelerde de sürdüreceklerini ifade eden Fakıbaba, uluslararası rekabet gücüne sahip milli tohumculuk sektörünün oluşturulmasını hedeflediklerini bildirdi.

Emine Erdoğan, Bakan Fakıbaba ve TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik daha sonra Doğu ve Güneydoğu illerine ait stantları ziyaret etti. Burada bir kuzuyu seven Emine Erdoğan, daha sonra ekim alanına geçerek günün anısına fide dikti.

Resim
X